
Laptop Adapter By Zebronics
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Input Voltage | 100-240V |
| Input Frequency | 50-60Hz |
| Input Connector | 3-Pin |
| Output Voltage | 18.5V |
| Output Current | 3.5A |
| Output Power | 65W |
| DC Connector Size | 7.4 x 5.0 x 0.6 mm |
| Product Dimensions | 114 x 50.5 x 30 mm |
| Outlet Type | 3-pin |
| Protection | OVP/OCP/OTP/SCP |
| Efficiency | >87% |
| Usage | Laptop power supply, compatible with various laptops needing 65W, 18.5V, 3.5A output. |
| Color | Black |
| Features | Durable, Low power, Easy use, Universal input, Multi-protection, High efficiency, Generator compatible |
Product Overview
Key Features
Product Features:
Highly durable
Low power consumed
Easy to use
Universal AC input (100V-240V 50-60Hz)
3-Pin AC input (IA6A3 - 6Amp)
Multi state protection in-built (OVP/OCP/OTP/SCP)
Low standby power consumption
Designed for extreme Indian environmental conditions
High power efficiency >87%
Inverter/generator compatible
Power :65W
Output:18.5V 3.5A
DC Connector Size:7.4 x 5.0 x 0.6 mm
Product Size:114 x 50.5 x 30 mm
Outlet:3 pin
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Zebronics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mobile Phones, Accessories & Parts in bulk from Zebronics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gurugram, Haryana
Proprietor
Mr. Himanshu Kumar
Address
Basement, Kataria Complex, Opposite Ram Mandir, Shiv Mandir Chowk, Rajiv Nagar West, Gurugram, Haryana, 122001, India
laptop adapters in Gurugram
Report incorrect details
























