
Best Hdpe Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Diameter Range | 20-1000 mm |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Wall Thickness | 2-20 mm |
| Length | 6m |
| Usage | Water supply, drainage, gas distribution systems |
| Features | High Strength, Durable, Corrosion Resistant, Lightweight, Long Life, Easy Installation |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
We boast of our latest product, ultra-modern manhole chamber. This super durable and maintenance free product is a ground breaking invention by Astral Pipes which is going to lead the future of drainage systems in India.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
10
Establishment
2018
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AASFB1877E1Z8
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AASFB1877E1Z8
Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr S N Gupta
Members since
8 Years
Address
Ground Floor, WZ-17,Bhagwan Das Nagar Extension, East Punjabi Bagh, Jaidev Park, Delhi, Delhi, 110026, India
HDPE Pipes in Delhi
Report incorrect details
























