
Hdpe Granules - Made From Recycled Jerry Cans Of 5 Liters And More | Premium Quality For Pipes And Shopping Bags
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Form | Granules |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-4 g/10min |
| Usage | Pipes and shopping bags. Made from recycled jerry cans. |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High quality, Recycled HDPE, Cost effective, Durable, Versatile |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AADPS1822P1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AADPS1822P1ZB
Vasai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Ashok Shah
Members since
15 Years
Address
Gala No.1, Krishna ind. Estate, survey no 175, H.No.6571, avdhoot ashram, Nalasopara (E), Vasai, Maharashtra, 401208, India
hdpe granules in Vasai
Report incorrect details









































