
Hdpe Granules - Multi-purpose Polyethylene Material | High Quality For Diverse Industrial Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | Range Available |
| Color | Multiple |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Packaging | 25kg Bags |
| Usage | Injection molding, blow molding, film extrusion |
| Features | High Strength, Versatile Use, Durable Material, Cost Effective, Easy Processing |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CHEM-PLAST has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from CHEM-PLAST at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Chirag Jain
Address
Door no-S/59, Viveknand Industrial Estate Sarangpur, Rakhial, Opposite Vijay petrol Pump, Ahmedabad, Gujarat, 380002, India
hdpe granules in Ahmedabad
Report incorrect details







































