
Ldpe Granules - High Quality Polymer Material | Innovative Technology, Cost-effective Solutions
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Density | 920 kg/m³ |
| Melt Flow Index | 2-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Packaging | 25kg bags |
| Usage | Film extrusion, injection molding, blow molding |
| Features | High quality, Cost effective, Versatile, Durable, Reliable |
| Payment Terms | Western Union, Paypal, Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, R. R. INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from R. R. INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
OWNER
Mr. Rajesh Mehta
Address
Plot No. 47/a/4-Patel Estate, Kwality Ice Cream Road, Rakhial, Ahmedabad, Gujarat, 380026, India
natural ldpe granules in Ahmedabad
Report incorrect details
































