
Hdpe Granules - Multi-purpose Polyethylene Material | Superior Quality, Accurate Composition, Durable Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Dark Purple |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-5 g/10min |
| Particle Size | 1-3 mm |
| Usage | Injection molding, blow molding, film extrusion |
| Compliance | ISO 9001 |
| Features | High quality, Durable, Versatile, Cost-effective, Reliable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kamdar Plastics Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Kamdar Plastics Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AACCK5593P1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AACCK5593P1ZR
Mumbai, Maharashtra
Director
Mr. Dhaval Kamdar
Address
Plot No. 5, Nirman Ind. Premises, Opp. Garden View Rest, New Link Road, Malad (West), Mumbai, Maharashtra, 400064, India
hdpe granules in Mumbai
Report incorrect details







































