
Hdpe Granules - Durable And High-quality Customizable Granules | Excellent Strength And Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Injection molding, blow molding, film extrusion |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High Durability, Top Quality, Customizable, Industrial Price |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AS Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from AS Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr Alok Choudhary
Address
Shop No. 30 - G, Gandhi Nagar, Railway Quarter, Bajaj Nagar, Jaipur, Rajasthan, 302015, India
hdpe granules in Jaipur
Report incorrect details
































