
Ldpe Granule - Premium Quality, Innovative Technology , High Demand In Various Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Density | 0.915-0.935 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Film production, injection molding, blow molding, coating, and other applications |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High quality, Cost effective, Wide range, Versatile, Durable |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shree Tiwariji Engineering Works has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Shree Tiwariji Engineering Works at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Punit Tiwari
Address
Plot No. 3075/144, Basant Nagar, Thakkarbapa Nagar, Near Umiya Ice Factory, Opp. Shiv Sadan Estate, Ahmedabad, Gujarat, 382350, India
ldpe granules in Ahmedabad
Report incorrect details









































