
Hdpe Granules - 0.95 G/cmⳠDensity, Red Color, 130 °C Melting Point | High Glossy Finish, Excellent Mold Ability, Safe Bulk Packaging
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Red |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-4 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Packaging | Bags |
| Usage | Plastic material production |
| Features | High gloss, Moldable, Heat stable, Market leading price |
Product Overview
Key Features
Our in-house technical capability along with efficient manpower has helped us in manufacturing and supplying Hdpe Granules. These granules are used for production of plastic materials. To process the granules, our skilled personnel team uses optimum quality HDPE materials. The materials we use are sourced from the most reliable vendors. We pack the Hdpe Granules in quality grade packaging materials for safe and easy transportation.
Features:
Our products are marketed at the market leading prices
These products are highly glossy and have high mold ability & good heat stability
Stringent quality check is done on the products before final delivery
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TRADE LINKS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from TRADE LINKS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1995
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Manohar Choudhary
Address
J-50, Sector-1, DSIDC, Industrial Area, Bawana, Delhi, Delhi, 110039, India
hdpe granules in Delhi
Report incorrect details








































