
Fully Automatic Fluid Bed Dryers Capacity: 25-1000 Ltr/batch
Price: 141600.00 INR / Unit
(120000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
190000.00 INR / Unit
Weight :
14.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power | 0.75kW-45kW Watt (w) |
| Size | Customized |
| Color | Silver |
| Type | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 25-1000 Ltr/Batch |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control Mode | Semi-Automatic |
| Weight (kg) | Upto 250kg |
| Warranty | 12 Months |
| FOB Port | Mumbai |
| Payment Terms | Others, Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 20 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As per the industry standard. |
| Stock Quantity | 10 |
| MRP | 190000.00 INR |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Unit Type | Unit/Units |
| Brand Name | YASH ENGINEERS |
| Shipping Rate | 2.00 |
| GSTIN | 18% |
| Max Quantity | 10 |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Length | 25.00 cm |
| Color | Silver |
| Shipping Type | order_percent |
| Price | 120000.00 INR (Approx.) |
| Weight | 14.00 Kilogram |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 30.00 cm |
| Pkg Box Height | 42.00 cm |
| Mop | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Driven Type : Electric
Voltage : 110V, 220V
Color : Silver
Application : Industrial Use
Features :-
Versatile Process Equipment
Minimum Handling And Hygienic
Safety Protection
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, YASH ENGINEERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Dryers in bulk from YASH ENGINEERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AEHPN9855M1ZL
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AEHPN9855M1ZL
Palghar, Maharashtra
Proprietor
Mr. Kshitish Naik
Address
Plot No. 6, Survey No. 37/6 And 39, Lokmanya Nagar, Palghar (West), Palghar, Maharashtra, 401404, India
fluid bed dryers in Palghar
Report incorrect details


























