
Fire Extinguisher For Office
Price: 1100 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Shape | Cylindrical |
| Mounting Type | Wall Bracket |
| Working Temperature | -20C to +55C |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Fire Class | Class A, B, C |
| Features | Portable, Easy Operation |
| Operating Pressure | 13-15 bar |
| Coating Type | Red Powder Coated |
| Technology | Stored Pressure |
| Coverage Area | As per 4 kg rating |
| Fire Extinguisher Type | ABC Powder (MAP 50%) |
| Control Type | Manual |
| Application | Office use |
| Diameter | Standard cylinder size |
| Capacity | 4 kg |
| Pressure | 13-15 bar |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AJHPH1313H1ZT
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AJHPH1313H1ZT
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Hari
Members since
1 Years
Address
Amala Garden, Anjugam Nagar, Chinnavedampatti, Coimbatore, Tamil Nadu, 641049, India
Report incorrect details


































