
Ethyl Acetate - Application: Industrial
Price: 65 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Chemical Formula | C4H8O2 |
| Molecular Weight | 88.11 g/mol |
| Melting Point | -83.6 °C |
| Boiling Point | 77.1 °C |
| Density | 0.902 g/cm3 |
| Solubility in Water | Good |
| Usage | Nail polish remover, glue formulation, decaffeination, chromatography, extractions, winemaking |
| Features | Solvent, Diluent, Cost-effective, Low toxicity, Pleasant odor |
| Application | Industrial |
| Poisonous | NO |
| Shelf Life | 1 Years |
| Grade | Industrial |
| Storage | Other, Cool & Dry Place |
| Product Type | Ethyl Acetate |
| Physical Form | Liquid |
| Purity | High |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 2 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24CRMPR5869P1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CRMPR5869P1ZL
Ankleshwar, Gujarat
Proprietor
Mr Keyur Patel
Members since
8 Years
Address
S-104, Plot No.104, Multilevel Shed -3, Gidc, Industrial Estate, Asin Paint Chokadi, Ankleshwar, Gujarat, 393002, India
ethyl acetate in Ankleshwar
Report incorrect details
































![Dibenzo-[B,F][1,4]-Thiazepin-11(10H)-one - Heterocyclic Compound, C14H9NOS Molecular Formula, Pale Yellow Solid, Forms Key Scaffold for Antipsychotic Drugs](https://cpimg.tistatic.com/10259416/b/4/Dibenzo-B-F-1-4-Thiazepin-11-10H-one.jpg)









