
Ethyl Acetate - C4h8o2, Boiling Point: 77.1 °C, Density: 897.00 Kg/mâ³, Melting Point: -83.6 °C | Versatile Solvent, High Purity, Wide Applications, Water Soluble
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Density | 897.00 kg/m³ |
| Boiling Point | 77.1 °C |
| Formula | C₄H₈O₂ |
| Molar Mass | 88.11 g/mol |
| Melting Point | -83.6 °C |
| Solubility | Water soluble |
| Packaging | 5 Liter |
| Features | High Purity, Solvent, Versatile, Cost-effective, Safe Handling, Wide Applications |
Product Overview
Key Features
Ethyl acetate is the organic compound with the formula CHa -COO-CHa -CHa , simplified to Ca Ha Oa . This colorless liquid has a characteristic sweet smell and is used in glues, nail polish removers, decaffeinating tea and coffee.
Density: 897.00 kg/mA
Boiling point: 77.1 A C
Formula: C4H8O2
Molar mass: 88.11 g/mol
Melting point: -83.6 A C
IUPAC ID: Ethyl acetate
Soluble in: Water
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, J. N. CHEMICAL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from J. N. CHEMICAL at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Vapi, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
CEO
Mr. Manoj Desai
Address
21, Plot No.209, Girnar Khushboo Plaza, G.I.D.C., Vapi, Gujarat, 396195, India
ethyl acetate in Vapi
Report incorrect details







































