






Ethyl Acetate - 99% Purity, Clear Water White Liquid, Industrial Applications, Room Temperature Storage, Shelf Life Of 2 Years - Available In Drum And Tanker Load
Price: 106.20 INR / Kilograms
(90.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
106.20 INR / Kilograms
Weight :
5000.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1000
In Stock
Product Specifications
| Storage | Room Temperature |
| Shelf Life | 2 Years |
| Appearance | Water White Liquid |
| Solubility | clear |
| Purity | 99% |
| Application | Industrial |
| CAS No | 10035-04-8 |
| Density | 902 Kilogram per cubic meter (kg/m3) |
| Physical Form | Powder |
| FOB Port | MUMBAI PORT |
| Supply Ability | 50000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Packaging Details | DRUM AND TANKER LOAD |
| Main Export Market(s) | South America, Central America, North America, Asia, Australia, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Price | 90.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Packsize | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Type | actual |
| Moq | 1000 |
| Weight | 5000.00 Kilogram |
| Stock Quantity | 1000 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Product Unit | 1000 Kilograms/Kilograms |
| Returnable | No |
| Brand Name | Sk enterprise |
| MRP | 106.20 INR |
| Mop | 1000 |
| Pkg Box Height | 8.00 cm |
| Minimum Order Quantity | 1000 |
| Minimum Ordered Packs | 1000 |
Company Details
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AEOFS5985C1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AEOFS5985C1ZM
Ankleshwar, Gujarat
Partner
Mr S
Members since
5 Years
Address
Shop No. A-216, Second Floor, City Center, Plot No. Cm-1, Shree Hari Smruti Complex, Gidc, Ankleshwar, Gujarat, 393002, India
ethyl acetate in Ankleshwar
Report incorrect details


































