
Electric High Speed Single Needle Lockstitch Machine For Professional Tailors - 5000 Spm, 5mm Stitch Length, Direct Drive Motor , New White Design
Price Trend: 22000.00 - 22000.00 INR / Carton
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Carton
In Stock
Product Specifications
| Material | Metal, plastic |
| Dimensions | 50x30x40 cm |
| Weight | 30kg |
| Power | 220V |
| Speed | 5000spm |
| Needle | DBx1 |
| Stitch length | 1-5mm |
| Features | High speed, Smooth function, Direct drive, Durable, Efficient, Versatile, Easy use |
| Operate Method | Electric |
| Color | White |
| Warranty | ONE YEAR |
| Stitch Length | 5MM Millimeter (mm) |
| Sewing Speed | 5000SPM |
| Condition | New |
| Product Type | STITCHING MACHINE SEWING MACHINE |
| FOB Port | Mumbai |
| Payment Terms | Others, Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 7 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO CERTIFICATE, SHOP AND ESTABLISHMENT |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Distributor, Supplier, Retailer
Employee Count
15
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AECPA6648A1ZZ
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AECPA6648A1ZZ
Mumbai, Maharashtra
MARKETING MANAGER
Mr Sarita Thorat
Address
TARUN PLASTIC INDUSTRIAL ESTATE, 2ND FLOOR, 3ND GATE, MOGRAPADA NAGARDAS ROAD, ANDHERI EAST MAHARASHTRA INDIA Mumbai, Maharashtra, 400069, India
sewing machines in Mumbai
Report incorrect details
























