






Domestic Water Meter
Price: 1500.00 INR / Kilovolt
(1500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Pressure Range | Maximum 16 bar |
| Measurement Range | Minimum Flow: 30 L/h, Maximum Flow: 3 m3/h |
| Sensor Type | Mechanical Rotary Piston |
| Temperature Range | 0C to 40C |
| Protection | IP68 (Waterproof, Suitable for outdoor installation) |
| Application Media | Cold Water |
| Resolution | 0.00005 m3 |
| Humidity % | Up to 100% RH (Sealed construction suitable for moist areas) |
| Flow Rate | Nominal Flow Rate: 1.5 m3/h |
| Connectivity Type | Manual Reading |
| Capacity | Up to 99999 m3 |
| Diameter | 15mm (1/2 inch) |
| Material | Brass body, Plastic cover |
| Power Supply | Not Required (Mechanical Type) |
| Power Consumption | 0 W |
| Accuracy | 2% within normal flow range |
| Display Type | Other, Analog (Mechanical Dial) |
| Range | 0-99999 m3 |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 150 |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 1500.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Our several years of experience has no doubt enhanced our visibility in the market. However, we have sustained our position in the industry by procuring and supplying the right quality Fully Automatic Water Meter, Ultrasonic Flow Meter, T Type Strainer and similar items to our buyers at reasonable rates. Our vendors are trusted nationwide and reckoned for providing outstanding quality products. We work in tandem with them to ensure continuity in the supply of items.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
2
Establishment
1997
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAHPV6514B1ZW
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAHPV6514B1ZW
Vadodara, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Navin Vadgama
Members since
6 Years
Address
Plot No. - 18, Chamunda Bhavan, Surya Society, Laxmipura Road, Gorwa, Vadodara, Gujarat, 390016, India
domestic water meter in Vadodara
Report incorrect details


































