





Cpu Digital-analog Expansion Module
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 0C to 55C |
| Input | Digital: 16 channels, Analog: 4 channels |
| Output | Digital: 16 channels, Analog: 2 channels |
| Power Source | External DC power supply or bus powered |
| Resolution | Analog 12-bit |
| Power Supply | External or CPU supplied |
| Display Type | Other, LED status indicators |
| Features | Hot-swappable, LED diagnostics, short circuit protection |
| IP Rating | IP20 |
| Components | Microcontroller, signal conditioning circuits, relay |
| Processor Speed | Dependent on host CPU |
| Sensors Specification | Supports standard 4-20mA, 0-10V analog sensors |
| Thermal Conductivity | Standard |
| Usage | Extends I/O capability in automation systems |
| Response Time | <1 ms Digital, <20 ms Analog |
| Interface | DIN rail mount, detachable terminal block |
| Product Type | Expansion Module |
| Application | Industrial automation, PLC control systems |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Size | Compact |
| Dimension (L*W*H) | 120 x 90 x 35 mm |
| Function | Digital and analog signal expansion for CPU modules |
| Color | Grey |
| Weight | Approx 200g |
| Thickness | 35 mm |
| Capacity | Supports up to 128 digital and 16 analog points (with multiple modules) |
| Current Rating | Max 0.5A per channel |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Dealer
Employee Count
20
Establishment
2024
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07EAHPK9473A2ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07EAHPK9473A2ZK
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Ram Kishor
Members since
1 Years
Address
Aditional Floor Portion, Ground Floor, K.H NO : 20/5, Swaroop Nagar Extension, New Delhi, Delhi, 110042, India
Report incorrect details























