
B And R Motor 8msa75-r0-b5-2
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
B&r Motor
In Stock
Product Specifications
| Power Factor | 0.9 |
| Phase | Single Phase |
| Features | Compact Reliable |
| Cooling Method | Natural Cooling |
| Application | Industrial Automation |
| Current Range | 5-6 Amps |
| Noise Level | Low |
| Working Temperature | 0AdegC to 40AdegC |
| Power Supply | AC Power |
| Rated Power | 750W |
| Output Type | AC |
| Rated Current | 5 Amps |
| Operating Temperature | 0AdegC to 40AdegC |
| Connector Type | Standard Connector |
| Output Current | 5 Amps |
| Product Type | Motor |
| Output Power | 750W |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 230V AC |
| Voltage Protection | Yes |
| Efficiency | High Efficiency |
| Material | Aluminum Alloy |
| Line Regulation | A+-1% |
| Storage Temperature | -20AdegC to 85AdegC |
| Weight | 2.5 kg |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb ac drive in Bhavnagar
Report incorrect details









































