
Bandr Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
B&r Module
In Stock
Product Specifications
| Application | Industrial automation |
| Rated Current | 2.5A |
| Output Type | Other, DC output |
| Connector Type | Standard B&R connectors |
| Operating Temperature | 0AdegC to 50AdegC |
| Current Range | 2.5A max |
| Rated Power | 60W |
| Output Current | 2.5A |
| Power Factor | Standard power factor |
| Cooling Method | Natural cooling |
| Noise Level | Low noise emission |
| Power Supply | DC power source |
| Working Temperature | 0AdegC to 50AdegC |
| Features | Compact design robust build |
| Phase | Single phase input, Other |
| Product Type | BandR MODULE NT44 |
| Output Power | 60W |
| Output Frequency | 50Hz/60Hz compatible |
| Input Voltage | 24V DC |
| Voltage Protection | Overvoltage protection included |
| Efficiency | High efficiency |
| Material | Metal casing |
| Line Regulation | Low variation |
| Storage Temperature | -20AdegC to 70AdegC |
| Weight | Approx. 500g |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb servo drive in Bhavnagar
Report incorrect details


































