
B&r Motor
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
B&r Motor
In Stock
Product Specifications
| Output Current | 0.42/0.24 A |
| Cooling Method | Self Ventilated |
| Application | Industrial Automation |
| Working Temperature | -15AdegC to +40AdegC |
| Connector Type | Terminal Box |
| Rated Current | 0.24/0.42 A |
| Noise Level | Low |
| Phase | Three Phase |
| Current Range | 0.24 A aEUR" 0.42 A |
| Power Factor | 0.85 |
| Features | Energy Efficient, Robust Construction, Maintenance Free |
| Rated Power | 0.18 kW |
| Operating Temperature | -15AdegC to +40AdegC |
| Output Type | Other, Three Phase |
| Power Supply | Electric |
| Product Type | B&R MOTOR |
| Output Power | 0.18 kW |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 230/400 V |
| Voltage Protection | Over Voltage, Under Voltage |
| Efficiency | High Efficiency |
| Material | Aluminum Body |
| Line Regulation | A+-1% |
| Storage Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Weight | 3.5 kg |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Power Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details




























