
B&r Motor
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
B&r Motor
In Stock
Product Specifications
| Features | Durable, Low Maintenance, Energy Efficient |
| Working Temperature | -15AdegC to +45AdegC |
| Phase | Three Phase |
| Connector Type | Terminal |
| Rated Power | 0.75 kW / 1 HP |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Rated Current | 2.1 A |
| Power Supply | AC Powered |
| Current Range | 1.8 A - 2.5 A |
| Application | Industrial Automation |
| Noise Level | Low |
| Operating Temperature | -15AdegC to +45AdegC |
| Output Current | 2.0-2.5 A |
| Power Factor | 0.82 |
| Output Type | AC |
| Product Type | Motor |
| Output Power | 1 HP |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 220-415 V |
| Voltage Protection | Yes |
| Efficiency | High Efficiency |
| Material | Cast Iron |
| Line Regulation | Stable |
| Storage Temperature | -20AdegC to +60AdegC |
| Weight | 16-25 kg |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac power supplies in Bhavnagar
Report incorrect details







































