
B And R Motor 8msa55.e3-d300-1
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
B&r Motor
In Stock
Product Specifications
| Rated Power | 550W |
| Connector Type | Circular Connector |
| Cooling Method | Natural Cooling |
| Power Supply | Three-phase 400V |
| Rated Current | 4.5A |
| Features | Compact Design; High Torque; Low Noise |
| Working Temperature | -10AdegC to +50AdegC |
| Phase | Other, Three-phase |
| Noise Level | Low |
| Operating Temperature | -20AdegC to +40AdegC |
| Output Current | 3.2A |
| Power Factor | 0.98 |
| Output Type | AC |
| Current Range | 0.5A - 5A |
| Application | Industrial Automation |
| Product Type | Servo Motor |
| Output Power | 550W |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 230V AC |
| Voltage Protection | Over Voltage Under Voltage |
| Efficiency | High Efficiency |
| Material | Aluminum Alloy |
| Line Regulation | A+-1% |
| Storage Temperature | -40AdegC to +80AdegC |
| Weight | 3.5 kg |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb motors in Bhavnagar
Report incorrect details





































