
Boostin Plus Injection - Ingredients: Solution Compound
Price: 18000.00 INR / Box
(18000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
18000.00 INR / Bottle
Weight :
250.00 Gram
1 Pack Contains :
25
Minimum Pack Size :
20
In Stock
Product Specifications
| Packaging Type | 25 Vials |
| Shelf Life | 5 Years |
| Medicine Type | Veterinary Injectables |
| Physical Form | Liquid |
| Ingredients | Solution Compound |
| Treatments & Functions | Veterinary medicine |
| Quantity/Volume | 2000 Kilogram(Kg) |
| Storage Instructions | Cold dry condition |
| Dose/Strength(Eg : 1mg Or 1 Ml ) | 500mg |
| FOB Port | Florida |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union |
| Supply Ability | 500 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | 25 Vials Per Box |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Shipping Type | free |
| Mop | 20 |
| Brand Name | Boostin plus |
| Pkg Box Breadth | 240.00 cm |
| Weight | 250.00 Gram |
| Product Unit | 20 Bottle/Bottles |
| Stock Quantity | 2000 |
| Currency | INR |
| Price | 18000.00 INR (Approx.) |
| MRP | 18000.00 INR |
| Packsize | 25 |
| Unit Type | Bottle/Bottles |
| Moq | 20 |
| Pkg Box Height | 250.00 cm |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 230.00 cm |
| Minimum Ordered Packs | 20 |
| Minimum Order Quantity | 20 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Packaging Type
Tube
Application
Veterinary
Dosage Form
Injection
Brand Name
Boostin Plus
Number Of Flower
Veterinary Injections
Manufactured By
LG Chem & MSD
Strength
Boostin Plus 500
Benefits
Increase Milk Production
Boostin is an injectable long-acting bovine somatotropin used to increase milk production in well-nourished and properly managed dairy cows from the time of peak lactation to drying off.
Key Features :-
Increases milk yield without changing milk composition.
Improves feed efficiency in well-managed cows.
Long-acting formula lasts up to 14 days per dose.
Usage Benefits:-
Starts from 60 days post-calving to dry-off.
Subcutaneous injection in alternating sites.
Enhances overall dairy farm profitability.
Safety Notes
Minimal side effects like temporary swelling.
Proven for healthy lactation cycles.
Veterinary-directed dosing only.
Company Details
Incorporated in the year 2016, we Medi growth International, have uniquely positioned ourselves as the prominent wholesale trader and exporter of an exceptional quality assortment of Pharmaceutical Products. Offered products range consists of Anti-Cancer Medicine, Pharmaceutical Tablets, and Pharmaceutical Capsules. To prepare these medicines, our vendors use high-quality components. Apart from this, these products are highly appreciated due to their features like accurate composition, purity, safe to use, long life, high effectiveness, and optimum quality.
Under the direction of our mentor, Mr. Sanjeev Singh, we are able to create a huge patron. Also, owing to his skills, deep knowledge and ethical business policies, we are able to achieve success in this field.
Business Type
Importer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
10
Establishment
2016
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07CAGPS9340P1ZV
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07CAGPS9340P1ZV
New Delhi, Delhi
CEO
Ms. Reema
Address
UGF- 03, Plot No. 891/8, Kalka Das Marg, Ward No. 8, Mehrauli, New Delhi, Delhi, 110030, India
Report incorrect details






























