
Beijer Electronics E700
Price: 17500.00 INR / Piece
(17500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 0AdegC to +50AdegC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Humidity % | 10% - 90% RH (non-condensing) |
| Connector Type | Screw Terminal, DB9, USB |
| Overheating Protection | YES |
| Efficiency | High |
| Surface Finish | Matte |
| Insulation Material | Plastic |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP65 |
| Feature | Touchscreen, User Configurable |
| Color | Grey |
| Product Type | HMI (Human Machine Interface) |
| Application | Industrial Automation, Process Control |
| Protection Level | Other, IP65 (Front) |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | 10 W (max) |
| Output Type | Digital / Serial |
| Dimension (L*W*H) | 213 x 158 x 50 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Size | 7 Inch Display |
| Input Voltage | 24V DC |
| Phase | Single Phase |
| Connection Type | Terminal, RS232/RS485, USB |
| Material | Plastic / Aluminum |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | As per Customer Requirement Per Day |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Africa, Central America, Middle East, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Color | Grey |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 17500.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | BEIJER ELECTRONICS |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 55 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
hmi in Bhavnagar
Report incorrect details



































