
Beijer Electronics E1151 - Used Condition | Advanced Hmi Interface, Durable Design, User-friendly Operation, Versatile Compatibility
Price: 25500.00 INR / Piece
(25500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Shape | Rectangular |
| Color | Grey |
| IP Rating | IP65 Front |
| Surface Finish | Matte |
| Overheating Protection | Other, Built-In Thermal Protection |
| Operating Temperature | 0AdegC to 50AdegC |
| Connector Type | Screw Terminal / USB / RJ45 |
| Humidity % | 10% to 90% (non-condensing) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Insulation Material | Industrial Grade |
| Efficiency | High |
| Feature | Touchscreen, Enhanced Graphics, User Programmable |
| Product Type | HMI Operator Panel |
| Application | Industrial Automation, Process Control |
| Protection Level | Other, High |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Max. 20 W |
| Output Type | Digital / Analog |
| Dimension (L*W*H) | 305 mm x 227 mm x 59 mm |
| Weight | Approx. 3.2 kg |
| Size | 12.1 Inch TFT Display |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Material | Aluminium / Industrial Grade Plastic |
| Connection Type | Ethernet / Serial / USB |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | As per Customer Requirement Per Day |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Central America, Middle East, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | BEIJER ELECTRONICS |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price | 25500.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Color | Grey |
| Stock Quantity | 10 |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
hmi in Bhavnagar
Report incorrect details



































