
Beijer E900t - Used, Versatile Programmable Logic Controller | Ideal For Industrial Automation Applications
Price: 32000.00 INR / Piece
(32000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Surface Finish | Matte Front Panel |
| Humidity % | 10% to 90% RH (non-condensing) |
| IP Rating | IP65 |
| Insulation Material | Industrial Grade |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | RS232 / RS422 / RS485 |
| Shape | Rectangular |
| Efficiency | High Efficiency LCD |
| Operating Temperature | 0AdegC to 50AdegC |
| Overheating Protection | Other, Integrated Hardware Protection |
| Color | Grey / Black |
| Feature | Touchscreen, Graphic Interface, Password Protection |
| Product Type | HMI Operator Panel |
| Application | Industrial Automation and Machine Control |
| Protection Level | Other, IP65 (front panel) |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Max. 25 W |
| Output Type | Digital Display |
| Dimension (L*W*H) | 320 x 243 x 60 mm |
| Weight | Approx. 1.7 kg |
| Phase | Single Phase |
| Size | 10.4 inch Display |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Connection Type | Terminal Blocks / RS232 Serial Ports |
| Material | Plastic (Front panel), Metal (Back housing) |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Delivery Point (DP), Western Union, Paypal, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Central America, Western Europe, Asia, Australia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BEIJER E900T |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Brand Name | BEIJER |
| Stock Quantity | 10 |
| Price Type | fixed |
| Price | 32000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Color | Grey / Black |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
hmi in Bhavnagar
Report incorrect details



































