
Beijer E1101 - Used Condition | Reliable Performance, User-friendly Interface, Efficient Data Management
Price: 21500.00 INR / Piece
(21500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Feature | Touchscreen, Multi-language Support |
| Humidity % | 10% - 90% (non-condensing) |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Operating Temperature | 0AdegC to +50AdegC |
| Shape | Rectangular |
| Connector Type | Screw Terminal, Ethernet |
| IP Rating | IP65 |
| Surface Finish | Matt |
| Overheating Protection | YES |
| Color | Grey |
| Product Type | HMI (Human Machine Interface) |
| Application | Industrial Automation, Machine Control |
| Protection Level | IP65 |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Approx. 25 W |
| Output Type | Digital |
| Dimension (L*W*H) | 315 mm x 240 mm x 60 mm |
| Weight | 2 kg |
| Size | 12.1 Inch Display |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Connection Type | Ethernet, Serial (RS232/RS422/RS485) |
| Material | Aluminum, Polycarbonate |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | As per Customer Requirement Per Day |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Color | Grey |
| Brand Name | BEIJER ELECTRONICS |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 21500.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
hmi in Bhavnagar
Report incorrect details



































