
Beijer E1061
Price: 14500.00 INR / Piece
(14500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 0 to 50AdegC |
| Humidity % | 10% to 90% RH (non-condensing) |
| Shape | Rectangular |
| Insulation Material | Plastic |
| Feature | Touchscreen, Graphic Display, Programmable |
| Connector Type | Screw Clamp Terminal, D-sub |
| IP Rating | IP65 (front, when installed correctly) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Surface Finish | Matte |
| Color | Grey/Black |
| Product Type | HMI Operator Panel |
| Application | Industrial Automation, Machinery Control |
| Protection Level | Other, IP65 Front (when installed) |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | Max 7W |
| Output Type | Touchscreen Display Output |
| Dimension (L*W*H) | 208 x 156 x 50 mm |
| Weight | approximately 0.8 kg |
| Input Voltage | 24V DC |
| Size | 6.1 inch TFT LCD |
| Material | Plastic and Aluminum |
| Connection Type | RS232, RS422/485, Ethernet (Option) |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | As per Customer Requirement Per Day |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Asia, Australia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Central America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Color | Grey/Black |
| Mop | 1 |
| Brand Name | BEIJER ELECTRONICS |
| Packsize | 1 |
| Price | 14500.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 55 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
hmi in Bhavnagar
Report incorrect details



































