
Beijer Electronics E600
Price: 15000.00 INR / Piece
(15000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Connector Type | DB9 (Serial), Terminal Block |
| Insulation Material | Plastic/Composite |
| Humidity % | 10% - 90% RH non-condensing |
| Efficiency | High (Designed for industrial reliability) |
| Feature | Touchscreen, programmable interface, backlit display |
| Operating Temperature | 0AdegC to 50AdegC |
| Overheating Protection | YES |
| Color | Grey/Black |
| Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Surface Finish | Matte |
| IP Rating | IP65 |
| Product Type | HMI Operator Panel |
| Application | Industrial Automation Control |
| Protection Level | IP65 |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | 18W max |
| Output Type | Serial RS232, RS422/485 |
| Dimension (L*W*H) | 205 x 170 x 54 mm |
| Weight | Approx. 1.1 kg |
| Phase | Single |
| Input Voltage | 24V DC |
| Size | 6 TFT LCD Display |
| Material | Industrial-grade plastic/metal casing |
| Connection Type | Screw Terminal/Serial Ports |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | As per Customer Requirement Per Day |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Central America, Middle East, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | BEIJER ELECTRONICS |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Color | Grey/Black |
| Stock Quantity | 55 |
| Price | 15000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
hmi in Bhavnagar
Report incorrect details



































