
Beckhoff Kl2541
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Surface Finish | Matte |
| Overheating Protection | YES |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Color | Grey |
| Feature | Closed loop controller (with feedback), integrated diagnostics |
| Connector Type | Push-in connection |
| Humidity % | 95% non-condensing |
| IP Rating | IP20 |
| Shape | Rectangular |
| Insulation Material | Plastic |
| Product Type | EtherCAT Terminal Motor Output |
| Application | Industrial automation, motor control |
| Protection Level | Other, Short circuit and overload protection |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | typ. 2 W |
| Output Type | PWM output for DC motors |
| Dimension (L*W*H) | approx. 100 mm x 12 mm x 70 mm |
| Weight | approx. 75 g |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Phase | Single phase |
| Size | Standard terminal |
| Connection Type | Spring clamp terminal |
| Material | Plastic housing |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash Against Delivery (CAD), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Hours |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia, North America |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF KL2541 |
| Stock Quantity | 65 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Color | Grey |
| Currency | INR |
| Brand Name | BECKHOFF KL2541 |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details





































