
Bearing Groove
Price: 260.0 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Unit
In Stock
Product Specifications
| Thickness | 7 mm |
| Weight | 0.030 kg |
| Material | High carbon steel / Chrome steel |
| Ball Bearing Type | Deep Groove |
| Roller Bearing Type | Other, Cylindrical Roller |
| Bushes Type | Flanged |
| Structure | Single row groove |
| Seals Type | Rubber Sealed |
| Number Of Rows | Other, Single |
| Bore Size | 8 mm |
| Outside Diameter | 22 mm |
| Limiting Speed | 12000 rpm |
| Load Capacity | 850 N |
| Inner Diameter | 8 mm |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Arihant Trading Co., a dynamic organization is a Manufacturer, Exporter, Importer and Supplier. We manufacture, supply and export Industrial Belts, Precision Engineering Equipment, Industrial Spare Parts, etc.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
1997
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AABPV0855D1ZS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AABPV0855D1ZS
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr Bhavin Bhupatbhai Vora
Members since
18 Years
Address
67/69, Mohamedali Road, Dada Manzil Building 2nd Floor, Masjid Bunder (West), Mumbai, Maharashtra, 400003, India
groove bearing in Mumbai
Report incorrect details
































