
Automatic Shorting Machine
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Amax
In Stock
Product Specifications
| Workpiece Size | M3-M12 |
| Shank Length | 30-250mm |
| Inspection Type | Visual |
| Sorting Method | Automatic |
| Counter Type | 6-digit |
| Power Source | 220V |
| Usage | Sorts screws based on length and shape |
| Dimensions (LxWxH) | 1500x1000x1800mm (Approx) |
| Features | High-speed inspection, Automatic sorting, Multi-table system, Preset counter, Patent-pending design, Precise sorting, Improved efficiency |
Product Overview
Key Features
AUTOMATIC SHORTING MACHINE
Company Details
AMAX SYSTEMS COMPANY LIMITED, Established in 2008 at Delhi in Delhi, is a leading Manufacturer,Distributor,Supplier,Trading Company of Testing & Measuring Equipment in India. AMAX SYSTEMS COMPANY LIMITED is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading AUTOMATIC SHORTING MACHINE, AMAX SYSTEMS COMPANY LIMITED has made a reputed name for itself in the market with high-quality AUTOMATIC SHORTING MACHINE, Auto high speed inspecting machine and sorter-1, Auto high speed inspecting machine and sorter-2, etc.
Focusing on a customer-centric approach, AMAX SYSTEMS COMPANY LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Testing & Measuring Equipment in bulk from AMAX SYSTEMS COMPANY LIMITED at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, AMAX SYSTEMS COMPANY LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Testing & Measuring Equipment in bulk from AMAX SYSTEMS COMPANY LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2008
Working Days
Monday To Saturday
Payment Mode
Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Delhi, Delhi
Customer Relation Representative
Mr Mubarak Khan
Address
A-14, Wazirpur Industrial Area, Delhi, Delhi, 110052, India
alloy fastener in Delhi
Report incorrect details
































