
Automatic Salt Pouch Bag Packing Machine - Application: Food Industry
Price: 354000.00 INR / Unit
(300000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
360000.00 INR / Unit
Weight :
8.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Application | Food Industry |
| Power Supply | Electric |
| Usage | Salt Sachet/Pouch Packaging |
| Color | Silver |
| Type | Packaging Line |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Highly Efficient, Heavy Duty Machine, Durable, Rust Proof |
| Capacity | 3000 Pcs/hr |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Human Machine Interface |
| Drive Type | Electric |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Warranty | 1 Year |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Wooden Case |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 300000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 100 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Pkg Box Length | 41.00 cm |
| Brand Name | Labh Group |
| Currency | INR |
| Color | Silver |
| MRP | 360000.00 INR |
| GSTIN | 18% |
| Unit Type | Unit/Units |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 32.00 cm |
| Shipping Type | free |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Height | 17.00 cm |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Weight | 8.00 Kilogram |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Frequency : 50 Hz
Pouch Counter : Yes
Sealer Heating System : Hot bar sealer
Packing Material : Any Heat Sealable Laminated material
Brand : Labh Group
Packaging Type : Sachet
Country of Origin : Made in India
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
1991
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAACL5840L1ZG
Certification
ISO 9001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAACL5840L1ZG
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Foreign inquiries
(Sr. Executive - International Sales)
Mr. Jay Jain
Members since
6 Years
Address
Corporate Office : 4th Floor, Sarthik Square, Near GNFC Info Tower, Ahmedabad, Gujarat, 380054, India
industrial packing machine in Ahmedabad
Report incorrect details


























