


Abb Repeater Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Components | PCB, Connectors, Fuse |
| Panel Type | Module |
| Way | 1 Way |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Control System | Conventional / Addressable |
| Cooling System | Passive |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Protection Class | Class II |
| Thickness | 35mm |
| Current Rating | 2A |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Rated Current | 2A |
| Cabinet Material | ABS Plastic |
| Features | Compact Design, Surface/Flush Mount, Easy Wiring, Low Power Consumption |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Rated Insulation Voltage | 250V AC |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Product Type | Other, Repeater Module |
| Material | Other, Plastic and Metal Components |
| Surface Finish | Other, Matt |
| Standard | ABB Standard, IEC Compliant |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24V DC / 230V AC |
| Frequency (MHz) | 50-60 |
| Maximum Output Current | 2A |
| Dimension (L*W*H) | 110mm x 75mm x 25mm |
| Application | Signal Amplification in Fire Alarm & Automation Systems |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicator |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb modular switches in Bhavnagar
Report incorrect details





































