


Omron Cpu
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Noise Level | Low (Complies with IEC61000 standards) |
| Power Factor | >0.92 |
| Connector Type | Screw Terminal / Removable Terminal Block |
| Output Type | Other, Digital / Relay / Transistor (Depending on model) |
| Phase | Single Phase |
| Application | Factory Automation, Machine Control, Industrial Automation |
| Features | High-speed processing, Expandable I/O, Communication ports, Program capacity up to 20K steps |
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Output Current | 0.5A max/channel |
| Rated Power | 12W |
| Current Range | 0.1A aEUR" 0.5A/channel |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Power Supply | 24V DC external |
| Rated Current | 500 mA |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) CPU Unit |
| Output Power | 24V DC, 500 mA |
| Output Frequency | Up to 10 kHz (Pulse output) |
| Input Voltage | 24V DC |
| Voltage Protection | Yes, Built-in Overvoltage Protection Circuit |
| Efficiency | Greater than 80% |
| Material | Industrial Grade Plastic Housing |
| Line Regulation | A+-1% |
| Storage Temperature | -25AdegC to 70AdegC |
| Weight | Approx. 340g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details































