




Abb Repeater Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Control System | Fieldbus/PLC Compatible |
| Components | Repeater circuitry, Terminals |
| Panel Type | DIN Rail Mount |
| Cooling System | Passive |
| Protection Class | Class II |
| Rated Current | 2 A |
| Features | Compact design, easy DIN rail mounting, LED diagnostics |
| Thickness | 35 mm (module width) |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Rated Insulation Voltage | 250 V |
| Base Material | Other, High-grade Plastic |
| Cabinet Material | Plastic Housing |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Current Rating | 2 A |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Way | Single |
| Product Type | Other, Repeater Module |
| Material | Other, Plastic and Metal components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | ABB Standard |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Dimension (L*W*H) | 96 mm x 12 mm x 60 mm |
| Application | Industrial Automation System, Signal Repeater |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Status Indicator |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb modular switches in Bhavnagar
Report incorrect details





































