
Stainless Steel Spiral Pipes & Pipe Fittings - Premium Quality Hdpe, Pvc, Ptfe, Frp | Highly Tensile, Corrosion Resistant, Versatile Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Diameter Range | 15-150 mm |
| Wall Thickness Range | 1-10 mm |
| Length Range | 6-12 m |
| Surface Finish | Smooth |
| Standards Compliance | ASTM/IS |
| Usage | Industrial applications, chemical processing, food processing, pharmaceuticals |
| Features | Corrosion resistant, High tensile, Durable pipes, Wide usage, Premium quality |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Steel Impex (India) has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel Pipes & Tubes in bulk from Steel Impex (India) at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
3
Establishment
1988
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Sanjay Jain
Address
231/235, 1st Floor, Sant Sena Maharaj Marg, 2nd Kumbharwada Lane, (Near Goal Deval Temple), Mumbai, Maharashtra, 400004, India
Steel Pipes & Tubes in Mumbai
Report incorrect details






























