
Semi Automatic Double Head Cutting Machine - 1400 X 7410 X 1570 Mm, 3000 Watt Power | Pneumatic Profile Clamping, Adjustable Speed, Ce Certified Safety Components, Unique Kaban Design, High Cutting Performance
Price: 1123360.00 INR / Unit
(952000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1209000.00 INR / Unit
Weight :
1050.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | STANDARD |
| Product Type | Cutting Machine |
| Technology | Other |
| Power Source | Electricity |
| Operating Type | Semi Automatic |
| Power | 3000 Watt (w) |
| Pressure | 6-8 Bar |
| Surface Treatment | Other |
| Dimension (L*W*H) | 1400 X 7410 X 1570 Millimeter (mm) |
| Weight (kg) | 1050 Kilograms (kg) |
| Warranty | 12 MONTHS |
| Production Capacity | 10 Pcs/min |
| Usage & Applications | REGULAR |
| FOB Port | YES |
| Payment Terms | Others, Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30-40 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | YES |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | CE |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Price | 952000.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Pkg Box Breadth | 741.00 cm |
| Stock Quantity | 5 |
| Pkg Box Length | 140.00 cm |
| Currency | INR |
| Color | STANDARD |
| Weight | 1050.00 Kilogram |
| MRP | 1209000.00 INR |
| Pkg Box Height | 157.00 cm |
| Max Quantity | 10 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Shipping Type | free |
| Brand Name | KABAN MACHINES |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Adjustable saw progress speed
Automatic saw safety cover
Pneumatic Profile Clamping System
Practical Piston Settlement System
Profile support arm at the middle, with link to the control panel.
Manual adjustment of profile cutting length.
Single head operation is possible if required.
Thanks to its new vacuum system, high cutting performance without need for external vacuuming systems
Unique Kaban industrial design, strong and robust structure
Absolute safety against accidents thanks to CE Certificated Safety Components
Profile Feeding Conveyor on Stable Side
Company Details
We Glasswin Engineering work in the Field of Capital Equipment Sales and Service support for India market. With our international suppliers we supply the right products suiting to customer needs, we represent the top foreign companies to market their products in India.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2012
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AAPFG5596A1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAPFG5596A1Z4
Pune, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr Sachin Kadave
Members since
7 Years
Address
Plot No F2 - 112, Telco Road, near Wonder Car Service Station, F-2 Block , Bhosari MIDC, Pimpri-Chinchwad, Pune, Maharashtra, 411018, India
upvc window machine in Pune
Report incorrect details




































