
Semi Automatic Pouch Packing Machine
Price: 450000.00 INR / Unit
(450000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Filling Range | 50-200 grams |
| Usage | Industrial/Commercial |
| Application | Powder, Granules |
| Features | Auger Filling, Compact Design |
| Color | Silver |
| Noise Level | Low |
| Power Supply | Single Phase, 50 Hz |
| Type | Other, Semi Automatic Pouch Packing Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, Powder Filling |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Filling Machine |
| Capacity | 0-500 pouch per hour |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Other, Button/Panel |
| Drive Type | Other, Electric Motor |
| Power | 1-2 HP |
| Voltage | 220V |
| Weight (kg) | Approx. 100 kg |
| Dimension (L*W*H) | 60 x 45 x 90 cm |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 450000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Color | Silver |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33BAGPM8282B1ZT
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33BAGPM8282B1ZT
Coimbatore, Tamil Nadu
proprietor
Mr. Mohamed Salim
Members since
1 Years
Address
No 97/a , Puliyamaram Thottam, Athiplayam Road, Chinnavedampatti Po, Ganpathy, Coimbatore, Tamil Nadu, 641049, India
automatic pouch packing machines in Coimbatore
Report incorrect details

































