
Semi Automatic Plastic Pet Bottle Making Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Accuracy | High precision bottle forming |
| Operating Temperature | 10C to 40C |
| Control System | Other, PLC Controlled |
| Production Capacity | 800-1000 bottles/hour |
| Voltage | 220-240V |
| Cooling System | Water Cooling |
| Drive | Electric Motor Driven |
| Model No | SAB-1000 |
| Features | Easy installation, low maintenance, energy efficient |
| Frame Type | Heavy Duty Mild Steel Frame |
| Power Rating | 6 kW |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Connectivity Options | Standard Electric Connection |
| Lubricating System | Automatic Lubrication |
| Motor Power | 2 HP |
| Machine Type | PET Blow Moulding Machine |
| Plastic Processed | PET (Polyethylene Terephthalate) |
| Noise Level | Low Noise |
| Product Type | Other, Semi Automatic Plastic Pet Bottle Making Machine |
| Technology | Other, Blow Moulding |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Other, Semi-Automatic |
| Power | 6 kW |
| Pressure | 0.8-1.0 MPa |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| Dimension (L*W*H) | 1850 mm x 650 mm x 1850 mm |
| Weight (kg) | 750 kg |
| Color | Blue & White |
| Usage & Applications | PET bottle manufacturing, packaging industry |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 50 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
6
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06HPEPS8246Q1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06HPEPS8246Q1ZU
Gurugram, Haryana
Director
Mr. Vinod Singh
Members since
1 Years
Address
Basement, Kila No- 18/23, Gali Number 8, Kadipur Industrial Area, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details
































