
Plastic Bottle Making Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Rating | 3 Phase |
| Machine Type | Single Stage/Two Stage |
| Frequency | 50 Hz |
| Production Capacity | Up to 1200 BPH |
| Plastic Processed | PET, PP |
| Connectivity Options | With digital display panel |
| Model No | PBMM-1200 |
| Voltage | 380 V |
| Frame Type | Heavy-duty Steel Frame |
| Cooling System | Water cooled |
| Drive | Electric motor-driven |
| Accuracy | High precision bottle forming |
| Lubricating System | Automatic |
| Features | Energy efficient, Compact design, Low maintenance |
| Noise Level | Low |
| Control System | Other, PLC Control |
| Operating Temperature | 5~40C |
| Motor Power | 2.2 kW |
| Product Type | Other, Plastic Bottle Making Machine |
| Technology | Other, Automatic Blow Molding |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 12 kW |
| Pressure | 0.8 MPa |
| Surface Treatment | Painted |
| Dimension (L*W*H) | 2200 mm 850 mm 1900 mm |
| Weight (kg) | 1100 kg |
| Color | Blue & White |
| Usage & Applications | Manufacturing PET/Plastic Bottles |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 50 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
6
Establishment
2023
GST NO
06HPEPS8246Q1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06HPEPS8246Q1ZU
Gurugram, Haryana
Director
Mr. Vinod Singh
Address
Basement, Kila No- 18/23, Gali Number 8, Kadipur Industrial Area, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details

































