
Fully Automatic Latest Technology Pet Bottle Making Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Motor Power | 3 kW |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 380V, 3 Phase |
| Features | Energy Efficient, High Productivity, Easy Operation, Low Maintenance |
| Control System | Other, PLC HMI Touch Screen |
| Drive | Electric Servo Motor |
| Accuracy | 0.05 mm |
| Production Capacity | 1500-1800 BPH |
| Machine Type | Automatic PET Blow Moulding |
| Cooling System | Water Chiller |
| Connectivity Options | USB Interface, Ethernet Port |
| Frame Type | Heavy Duty MS Structure |
| Lubricating System | Automatic Centralized Lubrication |
| Noise Level | <75 dB |
| Plastic Processed | PET |
| Model No | PETBM-1800 |
| Operating Temperature | 10-45C |
| Power Rating | 25 KW |
| Product Type | Other, Fully Automatic PET Bottle Making Machine |
| Technology | Other, Latest PLC Control Technology |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Other, Fully Automatic |
| Power | 25 kW |
| Pressure | 0.8 - 1.2 MPa |
| Surface Treatment | Other, Paint Coated |
| Dimension (L*W*H) | 2200 x 950 x 2100 mm |
| Weight (kg) | 1800 kg |
| Color | Blue & White |
| Usage & Applications | PET Bottle Manufacturing, Beverage, Water, Oil Industry |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 50 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
6
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06HPEPS8246Q1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06HPEPS8246Q1ZU
Gurugram, Haryana
Director
Mr. Vinod Singh
Members since
1 Years
Address
Basement, Kila No- 18/23, Gali Number 8, Kadipur Industrial Area, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details
































