
Printed Wash Basin - Durable Ceramic, Sleek Design, Easy To Clean Surface, Contemporary Style
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1500 Piece
In Stock
Product Specifications
| Size | 22 x 16 inches |
| Color | White with multicolor print |
| Shape | Oval |
| Material | Ceramic |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Surface Finishing | Glossy |
| Surface Treatment | Printed |
| Feature | Stain resistant, Easy to clean, Decorative design |
| Product Type | Printed Wash Basin |
| Weight | Approx. 9 kg |
| Type | Bathroom Sink |
| Thickness | 8-10 mm |
| Weight Capacity | Up to 120 kg |
| Flushing | No flushing (Basin type) |
| Usage & Applications | Residential and commercial bathrooms |
| Operating System | Manual (standard tap installation) |
| Structure | Single bowl |
| Delivery Time | 2 Days |
| Supply Ability | 2000 Per Week |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAAFZ0702C1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAAFZ0702C1ZW
Thangadh, Gujarat
Partner
Mr Jay Maru
Address
Navagam Road, Thangadh, Gujarat, 363530, India
luxury wash basin in Thangadh
Report incorrect details



































