




Omron Programmable Controller C28h-c7dr-de
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Connectivity Type | Terminal block |
| Phase | Single phase |
| Features | Compact design, high reliability, expandable I/O |
| Mounting Type | DIN Rail / Panel Mount |
| Current | 1.5A maximum |
| Protection Level | Other, Standard Industrial Protection |
| Display | LED indicators for status |
| IP Rating | IP20 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Usage & Applications | PLC control systems, process automation |
| Installation Type | Panel mounting |
| Output | Relay output (8 points) |
| Product Type | Programmable Controller (PLC) |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Input | AC/DC input (12 points) |
| Application | Industrial Automation, Machine Control |
| Supply Voltage | 100-240 VAC, 50/60 Hz |
| Dimension (L*W*H) | 187mm x 90mm x 74mm |
| Weight | Approx. 900g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
programmable controllers in Bhavnagar
Report incorrect details






































