




Omron Cp1e-e60dr-a-ec Programmable Controller Unit
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | DIN Rail Mount |
| Protection Class | Class II |
| Connectivity Type | RS232C, RS485, USB (Select Models) |
| Operating Voltage | 100-240V AC Input |
| Cover Material | Other, Durable Plastic |
| Features | Compact Design, Reliable Performance, Easy Integration, Programmable via CX-Programmer, Multiple Expansion Options |
| Way | Stand-Alone Controller |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Rated Insulation Voltage | 300V AC |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Rated Current | 8A (Main Circuit) |
| Cabinet Material | Plastic and Metal |
| Current Rating | 2A per output, 8A Maximum |
| Base Material | Other, High-Impact Thermoplastic |
| Components | CPU, Digital Input/Output, Relay Outputs, Power Supply |
| Thickness | Standard, as per manufacturers dimensions |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Control System | Microprocessor-based Control |
| Product Type | Other, Programmable Logic Controller (PLC) Unit |
| Material | Other, Industrial Grade Plastic and Metal Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC/EN 61131-2, CE, UL, cUL |
| Surface Color | Black |
| Rated Voltage | 100-240V AC |
| Frequency (MHz) | 50/60Hz |
| Maximum Output Current | 2A per output |
| Dimension (L*W*H) | 130mm x 90mm x 85mm (Approximate) |
| Application | Industrial Automation, Machinery Control, Packaging, Conveyors, Process Control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Status Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
omron plc in Bhavnagar
Report incorrect details

































