
Nitrile Rubber Sheet - Premium Quality, Custom Sizes Available | Ideal For Flange Sealing And Pressure Resistance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
| Thickness | 1-10mm |
| Width | 1-2m |
| Length | 1-10m |
| Hardness | Shore A 50-70 |
| Usage | Gasket, seals, flange applications, water & air pressure joints |
| Features | High quality, Durable, Versatile, Resistant, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ELITE TRADERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rubber & Rubber Products in bulk from ELITE TRADERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
1996
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Arun Jain
Address
756/6, 1st Floor, Gori Shankar Market, Gali Kundewalan, Ajmeri Gate, Delhi, Delhi, 110006, India
nitrile rubber sheets in Delhi
Report incorrect details






































