
Nitrile Rubber Sheet - 0.5mm-50mm Thickness, Up To 1200mm Width, Black Color | Oil Resistant, High Elongation, Smooth Or Fabric Finish
Price: 100 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Piece
In Stock
Product Specifications
| Material | Nitrile Rubber |
| Thickness | 0.5mm-50mm |
| Width | Up to 1200mm |
| Length | Continuous |
| Color | Black |
| Temperature Range | -30°C to +110°C |
| Hardness | Shore A 40-85 |
| Tensile Strength | 4-15MPa |
| Elongation | 200% |
| Surface Finish | Smooth or Fabric |
| Usage | Oil, chemical, automotive industries |
| Features | Oil resistant, High elongation, Durable material, Customizable, Versatile usage |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
7
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07ACZPJ9656N1ZC
Certification
ISO 9001:2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ACZPJ9656N1ZC
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Sandeep Jain
Members since
19 Years
Address
Shop No. 58, Main Road, Delhi, Delhi, 110006, India
nitrile rubber in Delhi
Report incorrect details






































