
Nitrile Rubber Sheets - Premium Quality, Various Sizes And Diameters | Highly Durable With Long Lasting Functionality
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
| Thickness | 1-50 mm |
| Width | 500-2000 mm |
| Length | 1000-5000 mm |
| Hardness (Shore A) | 40-90 |
| Usage | Gaskets, seals, vibration dampening, and various industrial applications. |
| Features | Durable, Long-lasting, Versatile, High quality, Customizable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PRIME INDIA has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rubber & Rubber Products in bulk from PRIME INDIA at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
1989
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Feroz D. Palitanawala
Address
516, Sir J. J. Road, Asgar Mansion, Shop No.1, Next to Sapna Cold Drinks House, Mumbai, Maharashtra, 400008, India
nitrile rubber sheet in Mumbai
Report incorrect details







































