
Nitrile Rubber Sheet - High Quality Raw Material, Durable Performance, Fine Finish
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
| Thickness | 2-10mm |
| Width | 1-2m |
| Length | 10-50m |
| Hardness | Shore A 50-70 |
| Tensile Strength | 10-15MPa |
| Usage | Gaskets, seals, and other industrial applications |
| Features | Durable, Versatile, Resistant, Reliable, Affordable |
| Payment Terms | Western Union, Paypal, Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Lakrish Polymers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rubber & Rubber Products in bulk from Lakrish Polymers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2013
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Ravi Sankar
Address
No. 16/138, Balaji Nagar, IOB Colony, Bharathiyar University Post, Coimbatore, Tamil Nadu, 641046, India
nitrile rubber sheets in Coimbatore
Report incorrect details





































