
Nitrile Rubber Sheets - Various Thickness And Sizes | Quality Tested Material For Versatile Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
| Thickness | 1-50 mm |
| Width | 1-2000 mm |
| Length | 1-3000 mm |
| Hardness | 40-90 Shore A |
| Usage | Gaskets, seals, and other industrial applications |
| Tensile Strength | 10-20 MPa |
| Elongation | 100-400 % |
| Features | Durable, Versatile, Resistant, Reliable, Customizable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shree Balajee & Co. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rubber & Rubber Products in bulk from Shree Balajee & Co. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
1979
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
PROPRIETOR
Mr. S. N. Mundra
Address
2ND FLOOR, OFFICE No-92, NAGDEVI STREET, NEAR MUMBA DEVI MANDIR, Mumbai, Maharashtra, 400003, India
nitrile rubber sheet in Mumbai
Report incorrect details








































